Jak ubrać się na maturę?

ubiór na maturę

W maju zawitała do mnie moja chrześnica – tegoroczna maturzystka. Martwiła się o swój egzamin dojrzałości. Sen z powiek spędzały jej nie tylko egzaminy same w sobie, ale też pytanie jaki strój jest odpowiedni na maturę. Udzieliła jej wtedy kilku rad i ostatnio zadzwoniła z podziękowaniami, bo dzięki mnie czuła się na swoim egzaminie komfortowo, a koleżanki bardzo pochwaliły jej wygląd. Uświadomiło mi to jak ważne są stylizacje na maturę. W takim ubiorze trzeba z jednej strony prezentować się elegancko, ale z drugiej powinien być on na tyle wygodny, by nie potęgował naszego stresu i byśmy w tej trudnej sytuacji czuli się jak najlepiej, a dobrze jeśli jeszcze do tego wszystkiego nasz maturalny strój jest modny.

 

Pamiętając o tych wszystkich zasadach postanowiłam stworzyć poradnik zawierający rady, których udzieliła Oli i kilka stylizacji, które zwizualizują Wam o co mi chodzi. Zapraszam do lektury :).

 

  1. Rozkloszowana spódnica lub sukienka – na maturę najczęściej kupujemy swój pierwszy elegancki komplet, a w takich garsonkach mamy z reguły zestaw: żakiet i ołówkowa obcisła spódnica. To nie jest najlepszy pomysł na maturę, gdzie siedzimy kilka godzin i nie czujemy się w tym swobodnie. Zamiast ołówkowej wybierzmy bardzo modną w ostatnich latach rozkloszowaną spódnicę. Da nam ona więcej swobody i będzie się świetnie prezentować. Jeśli nie znajdziemy kompletu z taką spódnicą kupmy oddzielnie marynarkę i pasującą do niej spódnicę, albo w ogóle zrezygnujmy z marynarki – w czasie matur jest już ciepło, więc biała bluzka np. z krawatem czy kokardą pod szyją też będzie dobrze wyglądała. W razie chłodów możemy włożyć szary lub czarny sweter.
  2. Stonowane kolory – na maturę nie wypada iść w mocnych, żywych kolorach. Przede wszystkim dlatego, że na sali pełnej bieli, szarości i granatu, czerwień, róż, jasny niebieski bardzo rzuca się w oczy, a przykuwanie wzroku komisji może być dodatkowo stresującym elementem. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku egzaminów ustnych tutaj można sobie pozwolić na kostiumy w nieco żywszych kolorach, choć zawsze trzeba brać pod uwagę, że jeśli w komisji jest osoba o konserwatywnych poglądach może ona spojrzeć krzywo na nasz strój, więc może nie warto ryzykować.
  3. Stop bluzkom na ramiączkach – choć na egzaminie maturalnym z nerwów może być nam bardzo gorąco, to absolutnie nie wypada iść na maturę w bluzce na szelkach. Nie, nie i jeszcze raz nie! Jeśli chcemy taką założyć to tylko pod marynarkę, której pod żadnym pozorem nie możemy ściągnąć w czasie egzaminu.