Jak zacząć przygodę z komiksami?

Komiks to jedna z najpopularniejszych rozrywek, która łączy literaturę i rysunek. Jak zacząć swoją przygodę z obrazkowymi historiami? 

Jak zacząć czytać komiksy? Właściwie ciężko w prosty sposób odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Wybór komiksu zależy od wielu czynników. Często zainteresowanych odstrasza zbyt duży wybór. W obecnych czasach mamy dostęp właściwie do każdego możliwego komiksu. Są sklepy, które są w stanie ściągnąć odpowiednie egzemplarze prosto ze Stanów Zjednoczonych (np. Marvel Comics).

Komiksy po polsku?

Komiksy nie są skomplikowaną formą, którą trzeba studiować niczym student nauki ścisłe. Obrazkowe historie wykształciły się przecież z rysunkowych historyjek w kącikach satyrycznych popularnych gazet. Co ważne, gros zeszytów dostępnych w Polsce znajdziemy w polskiej wersji językowej, co na pewno jest ogromnym ułatwieniem dla dzieciaków. Komiksy po angielsku także są dostępne i uważam, że to jedna z najprzyjemniejszych form nauki tego języka. Oczywiście nie można zapominać o dokonaniach polskich twórców komiksowych. „Tytus, Romek i A’Tomek”; „Kajko i Kokosz” czy „Thorgal” to klasyki gatunku, na których wychowało się parę pokoleń Polaków. 

Komiksy zwykle napisane są prostym językiem, a to czego nie przekaże tekst, oddają przepiękne ilustracje. 

Warto nie przejmować się specjalnie stopniem obeznania z danym uniwersum czy przeczytaniem wszystkich możliwych komiksów z danymi bohaterami. O samym Supermanie czy Spidermanie powstało tyle historii, że prawdopodobnie nie starczyłoby Wam życia na przeczytanie każdego zeszytu. Komiksów przez ostatnie dziesięciolecia powstało tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie – od zwolenników horrorów i thrillerów aż do fanów erotyki. Bardzo pomaga dobranie pierwszych egzemplarzy, kierując się swoim gustem filmowym i książkowym. Pamiętajcie, że komiksy to nie tylko amerykańscy super bohaterowie, ale także polskie wydawnictwa (Mucha Comics) i wiele innych wspaniałych dzieł, o których wiele osób zapomina. Ze swojej strony polecić mogę serię „Komiksy, które należy przeczytać przed śmiercią”; gdzie znajdziecie setki tytułów wartych uwagi.

Gdzie kupować komiksy?

To kolejne pytanie z rodzaju podstawowych i najważniejszych. Najlepiej wybrać sklepy i salony, które oferują szeroki wybór komiksów polskich i amerykańskich. Warto też zobaczyć, w czy w ofercie znajdują się wydania najnowsze. Ważnym aspektem jest obsługa klienta, jako że bardzo często potrzebujemy pewnego rodzaju doradztwa – zwłaszcza w dziedzinie komiksu. Kupno online jest niezwykle proste i pozwala czytelnikom na załapanie się na bardzo atrakcyjne promocje. Co ciekawe, oszczędzić można dzięki regularnemu śledzeniu aukcji internetowych. Ja osobiście polecam sklep Atom Comics, w którym znajdziecie szeroki wybór komiksów polskich i największych amerykańskich wydawców (Marvel, DC, Image). Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć owocnych łowów komiksowych i miłej lektury!