Nauka czytania u dziecka to proces, który jest niezwykle ważny dla jego rozwoju. Przebieg nauki w przypadku różnych dzieci nie jest jednakowy. Jedne maluchy zaczną czytać szybciej, a inne później. Jednemu dziecku wiedza przyjdzie łatwiej, drugiemu trudniej. Ważne jest jednak to, aby nie naciskać na naszą pociechę i nie wywoływać niepotrzebnego stresu. U niektórych dzieci świetnie się sprawdza nauka wczesnego czytania a u innych wręcz przeciwnie. Jedno jest pewne – każdy rodzic już od najmłodszych lat powinien wyposażyć się w książki do nauki czytania dla dzieci. To one sprawiają, że pociecha zaczyna pojmować tę niezbędną w życiu codziennym umiejętność.
Książki do nauki czytania – czym kierować się podczas wyboru?
Jak sprawdzić, jakie książki dla dziecka będą wartościowe? Tego możemy się dowiedzieć, czytając między innymi opinie innych mam na internecie. Pamiętajmy, że nie w każdej książce zastosowana jest ta sama metoda nauki czytania. Powinniśmy więc zapoznać się z dostępnymi możliwościami i wybrać tę, która według nas będzie najlepsza. Dużą popularnością cieszą się, chociażby książki do nauki czytania metodą krakowską.
Książki do nauki czytania dla najmłodszych
Inaczej wygląda nauka czytania u dzieci, które dopiero zaznajamiają się z alfabetem, a inaczej u takich, które poznały już podstawy. Najmłodsze dzieci powinny uczyć się z książek, w których przeważają obrazki, symbole a tekstu tak naprawdę jest niewiele. Na tym etapie świetnie sprawdzą się takie książki do nauki czytania, jak na przykład elementarze. Tego typu pomoce sprawią, że dziecko pozna samogłoski i będzie je kojarzyło z konkretnymi sytuacjami lub emocjami. Dzięki temu z łatwością nauczy się ich wypowiadania i zapamiętywania poprzez skojarzenia.
Tego typu podejście do nauki czytania od najmłodszych lat oferuje również metoda krakowska. Na samym początku dziecko poznaje samogłoski, a w dalszej kolejności wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Książki do nauki czytania metodą krakowską są wzbogacone o wiele przyciągających wzrok ilustracji, które mają kojarzyć się z konkretnym dźwiękiem. Co ważne, tego typu wyrażenia przedstawione są w dymkach w taki sposób, aby dziecko wiedziało, że są to słowa ilustrowanej postaci.
Książki do nauki czytania metodą sylabową są podzielone na zeszyty. W każdym egzemplarzu wprowadzane są nowe literki tworzące sylaby. Ta metoda nie przewiduje więc nauki pojedynczych spółgłosek. Jej założenie jest takie, że o wiele efektywniej jest połączyć spółgłoskę i samogłoskę w sylabę.
Książki do nauki czytania dla starszych dzieci
Książki do nauki czytania dla starszych dzieci różnią się od swoich poprzedników ilością zawartego w nich tekstu. Dzieci, które przeszły przez naukę sylab otwartych, zamkniętych, a także krótkich wyrazów są w stanie samodzielnie przeczytać dłuższy tekst. Ważne jest to, aby treść była interesująca dla malucha. Tylko w ten sposób dziecko samo z siebie zainteresuje się tym, co czyta i będzie chciało robić to dalej. Istotne jest wobec tego pielęgnowanie nauki czytania ze zrozumieniem. W książkach dla starszych dzieci będzie wprowadzane również coraz trudniejsze i bogatsze słownictwo.