Kto to jest trycholog? Kiedy warto udać się do trychologa?

czapka z daszkiem

Kto to właściwie jest trycholog i kiedy warto udać się do takiej osoby na konsultację? Jeżeli posiadasz problemy z wypadaniem włosów, wizyta u specjalisty, który zajmuje się zmianami występującymi na skórze głowy oraz nadmiernym wypadaniem włosów, może okazać się jednym z najlepszych rozwiązań.

Przed udaniem się na wizytę warto jednak wiedzieć, że trycholog nie jest lekarzem, a jedynie specjalistą, który zajmuje się wyłącznie tym, co dzieje się na skórze głowy i włosami. Zauważalne różnice pomiędzy trychologiem, a np. dermatologiem, to takie, że nie zajmuje się on innymi problemami skórnymi, które mogą występować w innych okolicach na ciele. Do głównych zadań trychologa zaliczyć można m.in. szczegółową analizę stanu skóry głowy i cebulek włosowych, schorzenia związane ze skórą głowy, ustalanie przyczyny wypadania włosów, a także odpowiednie dobierania sposobu, w jaki powinniśmy pielęgnować nasze włosy.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet?

Gabinety trychologiczne nie należą do najliczniejszych miejsc, jednak Kraków posiada takich specjalistów. Jest mnóstwo przyczyn, które mogłyby wpływać na osłabione włosy i przyczyniać się do ich nadmiernego wypadania. Do najczęściej występujących przyczyn, można zaliczyć:

– problemy z hormonami;

– długotrwały lub nadmierny stres;

– nieodpowiednie odżywianie;

– predyspozycje genetyczne.

Jeśli chodzi o kobiety, to niewłaściwe funkcjonowanie hormonów może być jedną z przyczyn, które mogą wyraźnie odbić się na wyglądzie włosów. Ma to bezpośredni związek z gospodarką hormonalną, w której jedną z ważniejszych ról odgrywają takie narządy, jak m.in. tarczyca, kora nadnerczy, czy chociażby przysadka mózgowa. Stąd też wiele kobiet powinno zwracać szczególną uwagę na poziom estradiolu (żeńskiego hormonu), testosteronu (męskiego hormonu), a także na występowanie niepokojących objawów – zgłaszając je do lekarza. Zaburzenia hormonalne są jedną z głównych przyczyn łysienia genetycznego – androgenowego.

Z kolei problemy ze stresem oraz niewłaściwe odżywianie, mogą być powodem nie tylko do wypadania włosów, ale i również do ich kruszenia się i łamania. Hormony stresu wpływają na włosy, obkurczając mięśnie przywłośne, a także naczynia krwionośne. Wówczas włosy zaczynają powoli się osłabiać i finalnie wypadać z powodu niedotlenionego i niedożywionego mieszka włosowego. Niezwykle często powodem wystąpienia takiej sytuacji są przyczyny genetyczne, które mogą dawać efekt cienkich, osłabionych i jednocześnie bardzo delikatnych włosów, które możemy dziedziczyć po rodzicach lub dziadkach.