Kultowe komiksy Image Comics, czyli nie tylko Marvel i DC

Ich serie z pewnością kojarzy każdy miłośnik komiksów na świecie. „Spawn”, „Witchblade”, czy takie komiksy, jak „Darkness”, mówią przecież same za siebie. 

Komiksy to nie tylko Marvel

Niesprawiedliwością byłoby uważać, że komiksowy świat tylko Marvelem i DC stoi. Wie o tym każdy prawdziwy miłośnik komiksów. To prawda, że te dwa amerykańskie wydawnictwa zrewolucjonizowały gatunek i nadały mu określoną postać, która dziś przez wielu uważana jest za kanoniczną. (Spróbujmy zapytać kogoś, kto nie orientuje się w komiksach o pierwsze, co przychodzi mu na myśl, gdy słyszy słowo „komiks”. Z pewnością będzie to właśnie któraś z postaci Marvela albo DC)

To prawda, że wywarły one znaczący wpływ na popkulturę. To prawda, że są kultowe. Mimo tych wszystkich „prawd” i to wcale nie objawionych, ale oczywistych dla każdego fana komiksów, ich świat jest jednak znacznie bardziej różnorodny. Wystarczy zajrzeć do kilku sklepów specjalizujących się w komiksach, by się o tym przekonać. (Przykładem może tu być sklep Atom, którego ofertę znajdziecie pod poniższym adresem: https://www.atomcomics.pl/kategoria/komiksy-po-polsku). 

Image Comics, czyli komiksy bez kompromisów 

Image Comics uważane jest dziś za jedno z czterech najważniejszych amerykańskich wydawnictw komiksowych. Założyło je siedmiu byłych rysowników Marvela, którzy postanowili spróbować swoich własnych sił w komiksowym świecie, i pod nowym szyldem.

Doświadczenie współpracy z Marvelem okazało się mieć tu kluczowe znaczenie. Zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym sensie, bowiem tłem dla powstania Image Comics był konflikt z Marvelem na temat swobody komiksowego rysownika i jego praw do postaci. Czy gdyby Marvel wiedział, że na skutek swojej nieustępliwości dorobi się godnego przeciwnika, spuściłby z tonu?

Kultowe imprinty

„Image Comics” jako wydawnictwo podzielony jest na siedem tzw. imprintów, z których każdy  zarządzany jest przez jednego z siedmiu założycieli. Łączy je tzw. „Imageverse” – wspólne uniwersum, stworzone na wzór tego marvelowskiego, czy znanego również z komiksów DC. Twórcy nie mają jednak obowiązku tworzenia serii spójnych z tym światem. Pozostawiona im jest duża swoboda twórcza, a prawdziwym wyróżnikiem na tle innych dużych wydawnictw jest to, że posiadają oni wyłączne prawa do wydanych komiksów i nikt nie może ingerować w ich wizję.

W ten właśnie sposób powstały tak znane i lubiane komiksy Image Comics. Ich serie z pewnością kojarzy każdy miłośnik komiksów na świecie. „Spawn”, „Witchblade”, czy takie komiksy, jak „Darkness”, mówią przecież same za siebie.