Mała kuchnia w bloku – jak urządzić?

mała kuchnia

Nasze mieszkano jest bardzo przytulne i wystarczające jak na nasze potrzeby, jednak od początku jego ogromnym mankamentem była kuchnia. Tą małe i wąskie pomieszczenie, które trudno zaaranżować. Długo zastanawialiśmy jak je dobrze urządzić. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na jedną z opcji, ale tutaj prezentujemy Wam wszystkie, które braliśmy pod uwagę, może w Waszych mieszkankach sprawdzi się inne rozwiązanie niż u nas.

 

Kuchnia z barkiem

Tym, co zajmuje najwięcej miejsca w kuchni jest stół. Rozważaliśmy, więc zastąpienie go ladom, przy której stałby krzesła barowe. Nasz pomysł na taką aranżację, była to zabudowa z wiszącymi półkami (bez frontów) oraz stojącymi szafkami. Fronty szafek miały mieć czerwony kolor na wysoki połysk, a blat i półki byłby w kolorze białym. Ściany pomalowane na szaro, nad blatem białe, wielkoformatowe płytki 3D z biało – różowymi kwiatami magnolii. Sprzęty AGD i okap w kolorze czarny lub inox.

 

W kuchni tylko przygotowywanie posiłków

Innym pomysłem, który mieliśmy było stworzenie aranżacji, w której kuchnia ma służyć wyłącznie do przygotowywania posiłków. W tej wersji całe pomieszczenie byłoby zabudowane blatem i zarówno wiszącymi, jak i stojącymi półkami oraz sprzętami AGD pod zabudowę. Z kuchni do salonu prowadziłoby okno, przez które podawane byłby posiłki, okno to można byłoby zamknąć od strony salonu, ponieważ miałoby drewniane okiennice tak jak mają okna zewnętrzne. W salonie przy oknie stałby drewniany stół, w tym samym kolorze co okiennice. Ten sam kolor miałby szeroki, drewniany parapet oraz blat w kuchni. Ponieważ ściany w salonie są białe uznaliśmy, że najlepiej jeśli będą to hebanowe elementy. Szafki w kuchni miałby białe frontony na wysoki połysk, a sprzęty AGD byłby czarne.

Aneks kuchenny

Rozważaliśmy też modne ostatnimi czasy rozwiązanie, czyli zburzenie ściany między kuchnią a salonem i stworzenie aneksu kuchennego. W takiej sytuacji granicę między salonem, a kuchnią wyznaczałyby płytki. Salon mamy urządzony nowocześnie, więc kuchnia też byłaby połączeniem bieli, szarości i jasnego, naturalnego drewna. Stół i krzesła drewniane, podobnie frontony mebli kuchennych. Białe sprzęty AGD i biały blat kuchenny oraz jasnoszare płytki na ścianach.

 

Oczywiście to niejedyne sposoby na urządzenie małej kuchni. Przedstawiłam Wam jedynie te, które my rozważaliśmy. Ostatecznie biorąc pod uwagę, że jest nas czwórka i często odwiedzają nas goście zdecydowaliśmy się wydzielić w salonie strefę „jadalni” i zamykanym oknem do salonu. Nasze mieszkanie to kuchnia, łazienka, pokój dzieci i salon, który służy też jako nasza sypialnia, dlatego zależało nam na prywatności, stąd pomysł z zamykanymi od strony salonu okiennicami. Rozwiązanie bardzo podoba się gościom, którzy nas odwiedzają.