Pomoc dla latających przyjaciół

Zima jest ciężkim okresem dla ptaków. Owady zakopują się w ziemi, a rośliny nie mają owoców, w związku z czym zdobycie pożywienia staje się trudnym wyzwaniem. Szczególnie w tym okresie, warto jest odwiedzić sklep ogrodniczy i zapewnić pomoc dla zwierząt, które odwdzięczą się z nadejściem wiosny.

Zdrowe ptaki, które zdołają przetrwać mrozy, w cieplejszym okresie będą już całkowicie samodzielne. Ich główną dietę stanowią głównie komary, muszki i wszelkie owady, mogące uprzykrzyć rodzinne spacery. Wystarczy rozmieścić w ogrodzie, na pobliskich drzewach lub nawet na balkonie, karmniki oraz uzupełniać je odrobiną ziarna, by zapewnić pożywienie dla ptaków. Jest to niewielki wysiłek, a potrafi uratować wiele żyć. Istnieją różne rodzaje karmników dla ptaków, których budowa zależy od gatunku, dla którego jest przeznaczona. Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym karmnikiem jest podstawa z daszkiem, otwarta ze wszystkich stron. Korzystać będą z niego wszystkie mniejsze gatunki ptaków, takie jak wróble, jerzyki czy zimorodki.

W przypadku posiadania własnego ogrodu lub kawałka ziemi, na której rośnie różnego rodzaju roślinność, dobrze jest zaopatrzyć się w osłonki na drzewka, które uchronią je przed dziką zwierzyną oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Osłonki wymagane są przede wszystkim dla młodych drzewek, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie o siebie zadbać i są podatne na uszkodzenia. Drobne, gęste oczka siatki, chronią pień przed obgryzaniem przez sarny i zające. Utrata zbyt dużej ilości kory może prowadzić do obumarcia drzewka.

Osłonki można owijać wokoło pnia, ze względu na elastyczność siatki – będzie się rozszerzać wraz ze wzrostem drzewa, przez co nie spowolni jego rozwoju oraz nie spowoduje żadnych deformacji. Można położyć ją również pod roślinami, w celu zabezpieczenia uprawy przed kretami i nornicami. Doskonale sprawdzi się także w ogrodach i w ochronie krzewów – wystarczy otoczyć teren, na którym znajdują się zagrożone rośliny. Wykonane są z tworzywa sztucznego oraz zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza.